siatkówki oka Fundamentals Explained

Retinopatia cukrzycowa to powikłanie cukrzycy. Chorobę powoduje podwyższony poziom cukru we krwi, który wpływa destrukcyjnie na naczynia krwionośne w oku.

Pacjent nie otrzyma za nie zasiłku chorobowego Jakie są objawy skórne SIBO? Którym chorobom towarzyszą? Nietolerancja glutenu może mieć różne przyczyny. Jak ją zdiagnozować?

Opisaliśmy objawy tej choroby, sposoby jej diagnozowania oraz dostępne metody leczenia. Ponadto, przedstawiliśmy również kilka wskazówek, jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia odwarstwienia siatkówki.

Analityczne pliki cookie służą do zrozumienia, w jaki sposób odwiedzający wchodzą w interakcję ze stroną internetową. Te pliki cookie pomagają dostarczać informacje o wskaźnikach liczby odwiedzających, współczynniku odrzuceń, źródle ruchu itp.

Uszkodzenia mechaniczne związane są z urazem albo toczącym się w oku procesem chorobowym. Do takich stanów należy przede wszystkim odwarstwienie siatkówki. Polega ono na uniesieniu siatkówki, która traci kontakt z odżywiającą ją naczyniówką i przestaje spełniać swoją funkcję.

przypadków jest to nowotwór uleczalny, choć bardzo istotne znaczenie odgrywa odpowiednia diagnostyka, która musi być odpowiednio wcześnie. Do wczesnych objawów uszkodzenia siatkówki oka wskutek powstania siatkówczaka najczęściej zaliczymy biały odblask z dna oka, czasem zez.

Błyski, zakrzywienie obrazu lub czarne plamki o różnym kształcie w polu widzenia mogą być objawami nieprawidłowego funkcjonowania siatkówki.

Warto jednak pamiętać, że odwarstwienie siatkówki może wystąpić u każdej osoby, bez względu na wiek czy wcześniejsze problemy z oczami. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań okulistycznych i zgłaszanie każdego niepokojącego objawu specjaliście.

Po zabiegu konieczna jest długa rekonwalescencja, a pacjent musi przestrzegać szczegółowych zaleceń lekarza w zakresie zachowania i pielęgnacji oka.

Jeżeli ciało szkliste jest nieprzezroczyste (np.: z powodu wylewu krwi) okulista posługuje się badaniem USG oka. Głowica USG wysyła fale, które do niej powracają po odbiciu od siatkówki tworząc na monitorze charakterystyczny obraz. Jego szybka analiza pozwala stwierdzić czy doszło do odwarstwienia czy też nie.

Inną metodą jest drenaż płynu podsiatkówkowego, który powoduje zamknięcie otworów siatkówki i stworzenie połączenia siatkówki z podłożem i obniżenie trakcji szklistkowo-siatkówkowej. Niekiedy drenaż łączy się z aplikowaniem do oka gazu, aby docisnąć i podtrzymać odwarstwioną siatkówkę (gaz 10 wchłania się samoistnie).

Odwarstwienie siatkówki może być procesem wtórnym, powstałym w wyniku np. stanu zapalnego oka lub procesem pierwotnym, gdy do odklejenia siatkówki dochodzi po here wytworzeniu się otworu lub przedarcia w siatkówce. 

Oprócz objawów podmiotowych (zauważalnych przez pacjenta), mogą wystąpić tzw. objawy przedmiotowe, które może wykryć jedynie lekarz okulista podczas rutynowego badania okulistycznego. Są to przykładowo takie symptomy, jak: 

Zwyrodnienie plamki żółtej AMD to write-upępująca choroba oczu, która dotyczy centralnego obszaru siatkówki. AMD objawia się m.in. stopniowym pogorszeniem ostrości wzroku, pogorszeniem widzenia w nocy, falowaniem linii prostych i pojawieniem się plam w polu widzenia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *